Es esmu laimīgs par iespēju klātienē dzirdēt Pāvesta Franciska uzrunu Pilsētai un Pasaulei, Vatikānā, Sv.Pētera laukumā, Lieldienās, 20.aprīlī. Sākotnēji man bija doma uzrakstīt par to komentāru, bet pārdomāju. Kas gan es tāds esmu, lai komentētu, traktētu, tulkotu vai skaidrotu Pāvesta teikto? Ne man reklamēt viņa sacīto, ne man taisnoties viņa vietā. Tāpēc piedāvāju šeit gandrīz visu viņa tekstu, atstājot tulkojumā tās rindkopas, kuras vienādi saprotamas ticīgiem un mazāk ticīgiem.
...
Kristus ir augšāmcēlies! Šie vārdi aptver visu mūsu eksistences jēgu, jo mēs neesam radīti nāvei, bet gan dzīvībai. Lieldienas ir dzīves svētki! Dievs mūs ir radījis uz mūžu un vēlas, lai cilvēku ģimene augšāmceltos! Viņa acīs katra dzīvība ir vērtīga! Bērna dzīve mātes vēderā, kā arī veco ļaužu un slimo cilvēku dzīve, kas arvien vairāk valstīs tiek uzskatīta par izmetamiem cilvēkiem.
Cik lielas slāpes pēc nāves un nogalināšanas mēs katru dienu esam liecinieki daudzajiem konfliktiem, kas plosās dažādās mūsu pasaules daļās! Cik daudz vardarbības mēs redzam, bieži pat ģimenē, kas vērsta pret sievietēm un bērniem! Cik daudz nicinājuma brīžiem tiek izcelts pret neaizsargātajiem, atstumtajiem un migrantiem!
Šajā dienā novēlu mums visiem no jauna cerēt un atdzīvināt uzticību citiem, arī tiem, kuri ir savādāki nekā mēs paši, vai kas nāk no tālām zemēm, nesot līdzi nepazīstamas paražas, dzīvesveidu un idejas! Jo mēs visi esam Dieva bērni!
Es vēlētos, lai mēs atjaunotu mūsu cerību, ka miers ir iespējams! No Svētā kapa, Augšāmcelšanās baznīcas, kur šogad Lieldienas katoļi un pareizticīgie svin vienā dienā, lai miera gaisma izstaro visu Svēto zemi un visu pasauli. Es paužu savu tuvumu kristiešu ciešanām Palestīnā un Izraēlā, kā arī visai Izraēlas tautai un palestīniešu tautai. Pieaugošais antisemītisma klimats visā pasaulē ir satraucošs. Tomēr tajā pašā laikā es domāju par Gazas iedzīvotājiem un jo īpaši tās kristiešu kopienu, kur briesmīgais konflikts turpina izraisīt nāvi un postījumus un rada dramatisku un nožēlojamu humanitāro situāciju. Es aicinu karojošās puses: izsludiniet pamieru, atbrīvojiet ķīlniekus un nāciet palīgā izsalkušajai tautai, kas tiecas pēc miera nākotnes!
Lūgsimies par kristiešu kopienām Libānā un Sīrijā, kas šobrīd piedzīvo trauslu pāreju savā vēsturē. Viņi tiecas pēc stabilitātes un līdzdalības savas valsts dzīvē. Es aicinu visu Baznīcu paturēt mīļoto Tuvo Austrumu kristiešus savās domās un lūgšanās.
Es īpaši domāju arī par Jemenas iedzīvotājiem, kuri kara dēļ piedzīvo vienu no pasaules nopietnākajām un ilgstošākajām humanitārajām krīzēm, un aicinu visus rast risinājumus konstruktīva dialoga ceļā.
Lai augšāmcēlies Kristus dāvā kara izpostītajai Ukrainai savu Lieldienu miera dāvanu un mudina visas iesaistītās puses turpināt centienus, lai panāktu taisnīgu un ilgstošu mieru.
Šajā svētku dienā atcerēsimies Dienvidkaukāzu un lūgsim, lai drīzumā tiktu parakstīts un īstenots galīgais miera līgums starp Armēniju un Azerbaidžānu, kas novedīs pie ilgi gaidītā izlīguma reģionā.
Lai Lieldienu gaisma iedvesmo centienus veicināt harmoniju Rietumbalkānos un atbalstīt politiskos līderus viņu centienos mazināt spriedzi un krīzes, kā arī kopā ar partnervalstīm reģionā noraidīt bīstamas un destabilizējošas darbības.
Lai augšāmcēlies Kristus, mūsu cerība, dāvā mieru un mierinājumu Āfrikas tautām, kas ir vardarbības un konfliktu upuri, īpaši Kongo Demokrātiskajā Republikā, Sudānā un Dienvidsudānā. Lai viņš atbalsta tos, kas cieš no spriedzes Sāhelā, Āfrikas ragā un Lielo ezeru reģionā, kā arī tos kristiešus, kuri daudzviet nevar brīvi apliecināt savu ticību.
Nav miera bez reliģijas brīvības, domas brīvības, vārda brīvības un cieņas pret citu uzskatiem.
Arī miers nav iespējams bez patiesas atbruņošanās! Prasība, ka katrai tautai jānodrošina sava aizsardzība, nedrīkst pārvērsties par sacensībām pēc pārbruņošanās. Lieldienu gaisma mudina mūs nojaukt šķēršļus, kas rada šķelšanos un ir pilni ar smagām politiskām un ekonomiskām sekām. Tas mudina mūs rūpēties vienam par otru, vairot savstarpējo solidaritāti un strādāt katra cilvēka neatņemamai attīstībai.
Šajā laikā nepaliksim palīdzēt Mjanmas iedzīvotājiem, kurus vajā ilgus gadus ilgušais bruņots konflikts, kuri ar drosmi un pacietību cīnās ar postošās zemestrīces sekām Sagaingā, kas izraisīja tūkstošiem cilvēku nāvi un lielas ciešanas daudziem izdzīvojušajiem, tostarp bāreņiem un veciem cilvēkiem. Mēs lūdzam par upuriem un viņu tuviniekiem un no sirds pateicamies visiem dāsnajiem brīvprātīgajiem, kas veic palīdzības operācijas. Dažādu valsts dalībnieku paziņojums par pamieru ir cerības zīme visai Mjanmai.
Es aicinu visus mūsu pasaules politiski atbildīgos amatos nepakļauties baiļu loģikai, kas tikai noved pie izolācijas no citiem, bet drīzāk izmantot pieejamos resursus, lai palīdzētu trūcīgajiem, cīnītos pret badu un veicinātu iniciatīvas, kas veicina attīstību. Tie ir miera “ieroči”: ieroči, kas veido nākotni, nevis sēj nāves sēklas!
Lai cilvēcības princips nekad nepazūd kā mūsu ikdienas rīcības stūrakmens. Saskaroties ar nežēlību, ko rada konflikti, kuros iesaistīti neaizsargāti civiliedzīvotāji, uzbrūk skolām, slimnīcām un humānās palīdzības darbiniekiem, mēs nevaram atļauties aizmirst, ka tiek trāpīti nevis mērķi, bet gan cilvēki ar dvēseli un cieņu.
Saskaroties ar nežēlību, ko rada konflikti, kuros iesaistīti neaizsargāti civiliedzīvotāji un uzbrūk skolām, slimnīcām un humānās palīdzības darbiniekiem, mēs nevaram pieļaut, ka tiek aizmirsts, ka tiek uzbrukti nevis mērķi, bet gan personas, kurām katram piemīt dvēsele un cilvēka cieņa.
Lai šajā jubilejas gadā Lieldienas ir arī piemērots notikums karagūstekņu un politieslodzīto atbrīvošanai!
Dārgie brāļi un māsas,
...
Priecīgas Lieldienas visiem!
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru